YENİ AVRUPA BİRLİĞİ PROJEMİZ LIFE TWO29/04/2022

YENİ AVRUPA BİRLİĞİ PROJEMİZ

LIFE TWO

 

 

 

 

Kâtip Çelebi Üniversitesi ve Özel Denge Okulları Erasmus + Programı kapsamında, Brüksel tarafından desteklenen LIFE TWO isimli projeye ilişkili ortak olarak katılmaktadır.

 

Küresel birbirine bağlılığı anlamadığımızda, içinde yaşadığımız daha karmaşık kültürel, sosyal ve politik bağlam, göç akışıyla ilgili olarak şu anda AB'de yaşadığımız gibi kültürlerarası yanlış anlamalara ve çatışmalara yol açabilir. Çatışmaları önlemek ve uzlaşmaya girmek için bir araç olmasından ötürü gençleri kültürlerarası diyaloğun doğru kavramlarıyla donatmalıyız. Gerçekten de sosyal ve politik bir amaç olarak kültürlerarası öğrenme, insanların kültürlerarası karşılaşmaları kolaylaştıran, çeşitliliğin potansiyelini anlayan, birbirleriyle eşit olarak etkileşimde bulunan, güç ilişkilerini sorgulayan ve daha adil bir toplum için harekete geçecek süreçlere aktif olarak katıldığı bir dünya görüşünü teşvik eder.

 

LIFE TWO Projesi’nin amacı; gençlere ulaşmak için yüksek kaliteli çalışmaları ve yenilikçi yöntemleri teşvik ederek gençlik çalışanlarının kültürlerarası beceriler ve gençlerin motivasyonu konusundaki becerilerinin geliştirilmesine yatırım yapmaktadır. Farklı dinlerin ve kültürlerin önyargı ve nefretle mücadele kapsamında geliştirdiği değerler sistemini öğrencilere eğitim ve kültürler arası diyalogla aktarmayı hedeflemektir.

 

Projenin koordinatörlüğünü İtalya’dan Fondazione Hallgarten-Franchetti Centro Studi Villa Montesca yürütmektedir. Proje ortakları ise; Eğitim ve Gençlik Çalışmaları Enstitüsü Derneği (Türkiye), Fundación Universidad San Jorge (İspanya), CEI - Centre For Educational Initiatives (Bulgaristan), Edra Scamg Social Cooperative Activities for Minority Groups (Yunanistan), National University of Ireland Galway (İrlanda), Edex - Educational Excellence Corporation Limited (Güney Kıbrıs Rum Kesimi), Stichting Reflexion (Hollanda).

 

Projeye Türkiye’den ilişkili ortak olarak katılan eğitim kurumları ise;

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ve Özel Denge Koleji.

 

Proje kapsamında okulumuzdan 2 öğrenci ve 1 öğretmen 16-20 Mayıs 2022 tarihlerinde İtalya’nın Villa Montesca şehrinde diğer ülkelerden gelecek olan öğretmen ve öğrenciler ile kısa dönemli bir eğitim programına katılacaklardır.